Sportlik perepäev oli treeningu eest

Selleks, et püsida tervena, tuleb hoolega pesta käsi ning olla füüsiliselt aktiivne. Seda teab vist küll igaüks meist. 15. oktoobril pöörati ülemaailmselt tähelepanu kätepesule – oli rahvusvaheline kätepesupäev. Meie lisasime sellele päevale ka füüsilise aktiivsuse – korraldasime sportliku perepäeva.  Erinevates keskustes sai iga lapsevanem koos oma pisikesega testida kehalist võimekust. Kuna sel õppeaastal uurime erinevaid maid ja rahvaid, siis olid liikumismängudki valitud sellest lähtuvalt. Krõllide juures mängiti Hispaania saapa mängu. Mängus pidid lapsevanem ja laps olema tähelepanelikud: kui kurikas (saapa asendaja) pandi nende selja taha, tuli joosta nii väledalt kui võimalik. Türgis (Mesimummide rühma juures) tuli loota koostööoskusele, sest mängiti Türgi salli puudutamise mängu. Veel sai põrgatada korvpalli, takistada ringi sees olijate väljapääsemist ning kehastuda kiviks või puuks. Üritus nõudis füüsilist aktiivsust täiel määral. Seda kinnitab ühe isa lause teisele: “Nonii, tänane trenn on tehtud!” Kui kodus käedki pestud said, kasvas tõenäosus tervena püsida mitu korda.

Ringitegevus koolivaheajal

Koolivaheajal (21.-25. oktoober) ei toimu inglise keelt, show-tantsu ja judot. Jalgpall ja robootika toimuvad.

Otikesed uurisid tarnamättaid

Otikesed on juba mõnda aega süvenenud Edgar Valteri loomingusse, iseäranis just pokudesse. Ammutatud piisavalt teadmisi, mindi kolletamispäeval neid tutsakaid ka ise oma silmaga üle vaatama. Kolletamispäeva kolletamisi varjutas küll vihmasabin, kuid väikesed huvilised ei lasknud end sellest heidutada. Nähti nii looduslikke kui muinasjutu-pokusid. Lastele pakkus rõõmu, kui sai ise end tarnamättaks teha – riideribad pähe ja oldigi pokud valmis.

Sisiprussakatest banaanipuuni

10. oktoobril külastasid Sajajalgsed ja Maru-Mürad Tartu Loodusmaja. Sajajalgsed nägid ja katsusid lemmikloomaprogrammi raames erinevaid lemmikloomi. Näiteks tutvuti laborihiirte, küülikute, tšintšiljade, hiidtigudega. Maru-Mürade programm keskendus lõunamaa taimedele ja loomadele. Elevust pakkusid Madagaskari sisiprussakad, keda julgesid vähesed katsuda. Pai julgeti teha “turvalisematele”  loomadele – deegule ja viirpapagoile. Lapsed nägid oma silmaga banaani- ja kohvipuud. Nii Sajajalgsed kui Maru-Mürad said programmi lõpus toita erinevaid kilpkonni. Õppereis kinnistas laste teadmist, et lemmiklooma võtmisega kaasneb vastutus.

Otepää aasta õpetajad

Neljandal oktoobril toimus Otepää valla õpetajate pidulik vastuvõtt Sangaste Mõisa Ringtallis. Marek Sadama lugude vahel kuulutati välja kümme Otepää aasta õpetajat. Nende seas olid ka kaks meie lasteaia õpetajat: Võrukaela majast logopeed Ester Haidma ning Pähklikese majast Pähklipureja rühma õpetaja Aive Tämm (fotol koos Kaido Tambergiga).

Aasta haridustegu on Võrukaela õpiõu

2. oktoobril toimus Otepääl Valgamaa aasta õpetajate pidulik vastuvõtt. Selgusid maakonna aasta õpetaja ja aasta õppija ning tehti teatavaks veel üheksa kategooria parimad. Meil on suur rõõm teatada, et meie piirkonna aasta haridusteoks valiti  Võrukaela õpiõu, mille eestvedaja on õpetaja Liana Vihm. Varasemalt on Liana olnud ära märgitud Keskkonnakäpa õnneliku õppija kategoorias 2016. aastal ning just sellesama, Võrukaela õpiõuega. Pärjatud õuesõppeplatsil on putukamaja, lindude pesakastid, väike varjualune ja palju muud.

Maal elamise päev

Laupäeval, 28. septembril oli maal elamise päev. Uksed avasime ka meie, Võrukaela ja Pähklikese majad. Pähklikeses oli huvilistel võimalus osa saada muusikalistest tegevustest. Võrukaelas sai tutvuda erinevate robootikavahenditega (We-Do, Bee Bot, Blue Bot, Ozo Bot).

Muusikapäev ahvatles reisima

Sel aastal tähistasime rahvusvahelist muusikapäeva 30. septembril. Lastele laulsid erinevaid reisiteemalisi lugusid pilli- ja laulumehed Tiit ja Ülar. Viimane tutvustas lastele ka erinevaid pille. Muusikaõpetaja mõtles seda kõike kuulates ja vaadates, et läheb ka reisima. Küll mõtles ta Venemaa, küll Soome peale. Siis valis sihtkohaks Palmisaare. Lõpuks jäi ikkagi meiega, et nädala lõpus koos õpetajate päeval tegutseda.

Maailmakoristuspäevast võtsid osa ka Mürakarud

Laupäeval, 21. septembril oli maailmakoristuspäev. Kuna laupäeviti on lasteaed suletud, siis tegid Mürakarud oma maailmakoristuspäeva esmaspäeval. Kummikinnas ühes käes, korjas iga Mürakaru lasteaia lähedal asuvalt kirikumõisa platsilt kokku rohkelt suitsukonisid.
Miks just suitsukonid? Põhjus peitub selles, et just see, esmapilgul pisike praht, on loodusele kõige ohtlikum. Mitmeid kordi ohtlikum kui loodusesse jäetud suur diivan.
Kuna lapsed nägid palju vaeva, siis otsustati lasteaias teha kirikumõisa platsile silt, mis keelab suitsukonide mahaviskamise. Ikka lootuses, et järgmisel korral on konisid vähem või mis oleks veelgi parem, üldse mitte! Mõeldud, tehtud! Juba järgmisel päeval pandi silt koos vaevanägijate nimedega üles.

Sügise sünnipäev Võrukaelas

25. septembril tähistasime äsja saabunud sügise sünnipäeva ja kohe kättejõudvat mihklipäeva. Liikumisõpetaja eestvedamisel orienteerusime ja lahendasime selle käigus sügisteemalisi ülesandeid. Näiteks pidi kinnisilmi maitstes ära arvama, mis hamba all on. Lisaks nuputati, missugused puud lasteaia õuealal kasvavad ja millised linnud lendavad lõunasse.